ATIK PİL
Atık Pil

ATIK PİLLERİ TOPLAMA KAMPANYASI

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından desteklenen TAP Derneği (Taşınabilir Pil Üreticileri ve İthalatçıları Derneği) ile ortaklaşa gerçekleştirilen kampanya ile geleceğin teminatı gençlerde geri dönüşüm bilincinin oluşturulması ve çevreye ve insan sağlığına zarar veren atık pillerin toplanarak geri dönüşümünün sağlanması amaçlanmaktadır.

Odamızın bir köşesinde veya hayatımızın bir yerinde duran ancak farkında olmadığımız atık pillerle ilgili toplumsal farkındalık yaratmak adına pillerin çöpe atıldığında suya, toprağa karışarak çevreye ve sağlığa zarar verdiği bilinciyle hareket eden gençliğin katılımıyla projemizi hayata geçiriyoruz.


Niçin atık pil topluyoruz?

Atık piller; kâğıt, metal ve cam gibi atıklara göre daha az hacme sahip olmalarına rağmen, doğal yaşama ve insanlığa onlardan binlerce kat fazla zararlı ağır metaller içerir.

Piller, cep telefonundan saate, oyuncaktan kumandaya, diz üstü bilgisayardan işitme cihazlarına, fotoğraf makinelerine kadar hayatımızı kolaylaştıran sayısız cihazın yanı sıra, kredi kartlarının içerisinde, araç kumandalarında, ışıklı çocuk ayakkabılarında, ses çıkarabilme özelliğine sahip kupa bardaklarda, hesap makinelerinde ve hatta medikal sektörde bile ( örn: ateş ölçer, tansiyon aleti) pil kullanılmaktadır.

Piller çöpe atıldığı zaman katı atık depolama sahasında zamanla bozulur içerisindeki bazı tehlikeli ve zararlı maddeler serbest hale geçerek çevreye ve insan sağlığına zarar verir.